Kahve Tarlaları

Baoshan, Çin’in Yunnan eyaletinin güneybatı kesiminde yer almaktadır. Doğuda Dali Bai Özerk İli ve Lincang Şehri, kuzeyde Nujiang’daki Lisu Özerk İli, batıda Dehong Dai ve Jingpo Özerk İli, kuzeybatıda Myanmar ve Zhengnan ile komşudur. Sınır 170 uzunluğundadır. Km, toplam alan yaklaşık 19.600 kilometrekaredir ve bunun yaklaşık% 92’sini dağlık ve yarı dağlık alanlar oluşturur.

Tarım burada ana sektördür. Baoshan’ın kahve ekim alanı 136.400 mu, üretim 20.300 ton ve kapsamlı üretim değeri 1.053 milyar yuan olup, bunun tarımsal üretim değeri 234 milyon yuan, işleme çıktı değeri 643 milyon yuan ve üçüncül sanayi üretim değeridir. 176 milyon yuan. Uzmanlar tarafından “kalın ama acı olmayan, hoş kokulu ama güçlü olmayan, yumuşak aromalı, yağ açısından zengin, güçlü meyve asidi ve uzun süre kalıcı tatlılığı olan kahvenin en üst sınıfı” olarak değerlendirilen Baoshan küçük kahvesi de koruma altındadır. Ulusal Coğrafi İşaret ürünüyle.

Hazır kahveden özel kahveye giden yol

Baoshan Şehri yaklaşık 60 yıllık kahve ekimi geçmişine sahiptir. Yerel küçük taneli kahve ekim alanlarının büyük bir kısmı deniz seviyesinden 800-1200 metre yüksekte olup, küçük bir kısmı ise deniz seviyesinden yaklaşık 1400 metre yüksekteki alanlara dikilmektedir. Hammadde ekim tabanı, ortalama yıllık sıcaklık 21,3 ℉, yıllık güneş ışığı saati 2334,5 saat, yıllık yağış 721,51-100 mm, aktif birikmiş sıcaklık 10 ℉ 7800 ℉’ye eşit veya daha büyük olan subtropikal muson iklim tipine aittir. ve temel olarak yıl boyunca donma yaşanmaz. İyi güneş ışığı ve sıcaklık, küçük kahvenin büyümesi için çok uygundur.

Yunnan’da kahve çekirdekleri kabaca yüksek kaliteden düşük kaliteye doğru üç sınıfa ayrılabilir: ince çekirdekler, yüksek kaliteli ticari çekirdekler ve ticari çekirdekler. Bunlar arasında yalnızca kaliteli fasulye pazarlık yapma hakkına sahiptir ve diğer iki türün fiyatları uluslararası vadeli işlemlere göre dalgalanmaktadır. Bir kilogram yüksek kaliteli fasulye yaklaşık 40-70 yuan’a satılabiliyor.

Yüksek kaliteli fasulyeyi yüksek fiyata satabilmek için sadece çeşitlerin kaliteli olması değil, aynı zamanda ekimin iyileştirilmesi ve daha sonra kurutma ve işleme teknikleri de gereklidir. Rafine işleme, kahvenin lezzetini büyük ölçüde artırabilir. Ancak ciddi iş gücü ve tarihleme sıkıntısı, dağların ve ormanların engebeli ve ekimi zor olması, dolayısıyla ekim işleminin ancak kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve insan gücü eksikliği de büyük ölçekli kalkınmayı kısıtlamaktadır. yüksek değerli işleme süreçleri.

Yunnan kahvesinin satın alma fiyatının bir zamanlar kedi başına 12 yuan’ın altına düştüğü, aynı dönemde bir kedi kahvesinin üretim maliyetinin ise 15 yuan civarında olduğu anlaşılıyor.
O dönemde birçok yetiştiricinin sesi “Ne kadar çok ekersen o kadar çok kaybedersin” idi.

EAvision ile
Akıllı tarımın gelişmesi soruna bir çözüm getirdi. Şu anda, Baoshan’daki bazı gelişmiş yetiştiriciler, ekim sürecinin yeşil uçuş kontrolü için akıllı insansız hava araçlarını kullanmaya başladılar.
EAvision dağ ve tepelik operasyonlara odaklanır. Binoküler görüşü , çoklu sensör füzyon teknolojisi ve çevrimdışı uçuş modu, dağlık bölgelerde uçmayı kolaylaştırır.

EA2021 drone, besin solüsyonunu yaprakların arkasına ve kalın gölgelik gövdesinin dibine eşit şekilde püskürtebilir. Aynı arsa için, üç kişi ilaçlama makinesini kullanarak dört gün boyunca 200 dönümlük alanı çalıştırabilirken, bir drone kullanarak günde 200 dönümden fazla alanda uçabiliyor.

Gelişmiş bitki koruma araçlarının kullanılması yalnızca insan gücünden tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda su, ilaç ve paradan da tasarruf sağlar. Su ve ilaç miktarının azaltılması aynı zamanda yerel ekolojik çevreyi de korur ve etkilerden kaynaklanan toprak erozyonu ve ilaçların dağılmasından kaynaklanan arazi kirliliği gibi çevresel sorunların önüne geçer.

Ekim süreci makineleşmeye ve arıtmaya dönüştüğünde, kahve çiftçileri katma değeri daha yüksek olan kahve çekirdeği işleme sürecine odaklanabilir ve kahve çekirdeklerinin tadını ve aromasını iyileştirmeye odaklanabilir. Şu anda Çin ve yabancı özel kahve markaları da Baoshan kahvesini fark etti. Baoshan’da giderek daha fazla özel kahve doğrudan hasat ediliyor ve kahve çekirdeği işleme teknolojisini geliştirmek için kahve çiftçileriyle birlikte Baoshan kahvesi, kahve severlerin kalbinde bir trend haline geliyor. Yerli ürünler Çin’in birinci sınıf kahve kalitesini temsil etmektedir. Bilimsel ve yeşil bitki koruma çözümleri ile akıllı araçların birleşimi, iş gücü sıkıntısı ile mahsul bilimi arasındaki çelişkiyi çözer, tarımsal verimliliği büyük ölçüde artırır ve yerli tarım ürünlerinin yeni tüketici markalarına yardımcı olur!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir