Çay Tarlaları

Çay zararlıları ve hastalıklarının önlenmesi ve kontrolü – dikkate değer sonuçlar.

Çin çayın memleketidir ve çay ekimi konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. İnsanların yaşam standartlarının iyileşmesiyle birlikte çayın kalitesine yönelik gereksinimler de giderek artıyor. Bu nedenle çay çiftçilerinin çoğunluğunun yüksek verimli çaya dikkat etmesi gerekirken aynı zamanda kaliteli çaya da ihtiyaç duyması gerekmektedir. Bu nedenle, yetiştirme ve yönetim açısından çay hastalıklarının ve böcek zararlılarının önlenmesi ve kontrolünün zamanında kavranması özellikle önemlidir.

Nüfusun yaşlanması ve artan iş gücü maliyetleriyle birlikte çay ekimi işletmeciliğiyle uğraşan iş gücü sıkıntısı yaşanmakta; aynı zamanda engebeli ve dağlık alanlarda çalışma ortamının kötü olması, iş yoğunluğunun fazla olması ve iş güvenliği sorunlarının ön plana çıkmasıdır. Mevcut çalışma yöntemleri modern çay üretimine ve iş ihtiyaçlarına iyi bir şekilde uyarlanamamaktadır. Drone’lar çay üretimi ve işletmesindeki bazı sorunları etkili bir şekilde çözebilir. Çay haşere kontrolü için insanların yerine dronların kullanılması, manuel önleme ve kontrolde işçilik maliyetlerini ve güvenlik tehlikelerini azaltabilir. Aynı zamanda mekanizasyon, otomasyon ve zeka düzeyini de geliştirebilir. Çay endüstrisinin modernizasyonu büyük önem taşıyor.

Drone operasyon verimliliği emeğin yaklaşık 15 katıdır. Drone’un su tüketimi 1,5L/0,07ha, sırt çantası püskürtücünün su tüketimi 50L/0,07ha ve drone’nun su tasarrufu oranı %97’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir